4 fáze procesu učení cizích jazyků – nevzdávejte to!

Udělala jsem si malej průzkum a zjistila dvě zajímavý věci – v jaký fázi procesu učení to vzdává nejvíc lidí a proč jste se sebou nespokojený.


1. Proč jste se sebou nespokojený

To první, co jsem zjistila, je, že jste se sebou nespokojený. Uděláte si nějaký cvičení nebo testík, nebo s někým cvičně promluvíte v cizím jazyce, a nevidíte těch 8 správných vět z deseti.

Vidíte jen ty dvě, co jste neřekli správně, zlobíte se na sebe a možná si za to i nadáváte. Místo radosti – jééé, zvládla to skoro dobře, dyť mám 80 % – vám v hlavě duní – nezvládla jsem to na 100 %, to snad není možný, jsem k ničemu.

Takže nemáte radost. A přitom se tak snažíte.

Já nedokážu změnit, jak vidíte svět. Když to chcete na stopro, nic s tím nenadělám. Ale můžu vám říct, že jste na sebe moc přísný.


Umíme česky na 100 % bez chyb?

Vzpomeňte si na diktáty z češtiny. Měli jste to na stopro? Vždycky? Pokud jo, tak vám závidim. Ve mně vždycky něco hlodalo… i když jsem si byla celkem jistá, najednou jsem zapochybovala a zazmatkovala.

Pamatujete na ty zákeřný otázky v televizních soutěžích, jako třeba jaký je sedmý pád množného čísla slova myš? Najednou nevíte, jestli je to myšma, myšmi nebo myšima.

Neříkám, že máte ignorovat to, co vám nešlo. To, co si uvědomíte, že nebylo dobře, k tomu se vraťte a pilujte to. Ale nenadávejte si za to. Pochvalte se za těch 7 nebo 8 z deseti. Nepěstujte v sobě pocit, že na jazyky nemáte buňky. Jednoho dne byste tomu mohli uvěřit a zbytečně to vzdát.

Jasněže je to stresující a k vzteku, když mi něco nejde. Už jsem párkrát nad cizím jazykem i brečela, když jsem něco zaboha nedokázala pochopit. Štvalo mě to.

Ale naučila jsem se mít z toho radost. Zní to bláznivě, ale naučila jsem se už 4 jazyky a ten proces byl vždycky stejnej. Při druhým jazyce jsem si uvědomila, že to začíná bejt podobný a už mě to tolik nerozčilovalo. Při třetím a čtvrtým jsem se už smála a říkala si „hele tak já už jsem zase v tý fázi, doufám, že to brzy přejde a zase se nakopnu a pojedu dál“.

Takže já už poznám, že se blížím do cíle a tam je cesta vždycky nejkostrbatější.


Jak proces 4 fází probíhá a jak při tom vypadáme?

1. Nevědomá neznalost: Zatím nevím, že bych měl/a umět něco dalšího

2. Vědomá neznalost: Už vím, že bych měla něco konkrétního umět a musím se to naučit

3. Vědomá znalost: Už to umím použít, ale musím nad tím vždy přemýšlet

4. Nevědomá neznalost: Už nad tím nemusím vůbec přemýšlet, používám to automaticky

Víte, v jaký fázi teďka jste?

Většina z vás, podle toho, co mi píšete a jak si zoufáte, jste už v tý třetí fázi, kdy je to hodně těžký – už jste se to naučili, ale ještě to neumíte spontánně použít.

Spontánně použít to budete umět jen tehdy, když to budete používat. Takže dost už pročítání pravidel, dost už cvičení a testů. Teď sedněte a začněte psát. Nebo mluvit – nahrávejte se třeba. Opakujte opakujte opakujte. Nežeňte se furt kupředu naučit něco novýho, napřed zautomatizujte to, co už jste se doteď naučili.

Tenhle koloběh 4 fází se totiž opakuje s každou novou látkou, v každým levelu. Vždycky je něco, co ještě neumíte, co se teprve musíte naučit, teprve to začínáte používat…. Pak to opakujete a najednou už to umíte.

Určitě už nepřemýšlíte na „Good evening“ nebo „How are you“, protože se to opakuje pořád dokola. A takhle podobně se vám pod kůži dostane i všechno ostatní.

Né abyste to teď vzdali, protože teď jste už těsně před cílem!


2. V jaké fázi to vzdává nejvíc lidí

Protože to je právě ta druhá věc, co jsem zjistila – vy nevíte, že už jste tak blízko, štve vás, že děláte chyby a stydíte se jazyk používat. Tudíž netrénujete. Tudíž se už dál nezlepšujete.

  • Letos v létě se mi přihlásilo do kurzu 270 účastníků.
  • 10 % jich odpadlo u 6. lekce, která je o výslovnosti.
  • Dalších 10 % jich to vzdalo po 7. lekci, kde říkám, jak důležitý je poslech a doporučuju dívat se na stejný video opakovaně.

Já vím, že se vám do toho nechce. Vy to zahodíte hned na začátku, protože ňáká Katka tvrdí, jak je jsou poslech a výslovnost důležitý. Tak to si radši hezky pojedete svou učebnici pro samouky, protože tam po vás nikdo nic takovýho nechce – budete se drtit slovíčka a gramatiku. A počkáte, až to rozumění a mluvení nějak přijde samo.

Jak trénovat výslovnost zjistíte tady >>>

Víte, kolik jich v 7. lekci využilo možnost prakticky si procvičit angličtinu zadarmo? Dvacet. To je opravdu hrstka. 270 lidí kliklo na reklamu, že se chce naučit konečně anglicky a jenom 20 jich proto nakonec opravdu něco udělalo. Kolik z nich myslíte, že se to tedy opravdu naučí?

A do které skupiny budete patřit Vy?


Jak to změnit a začít se konečně zlepšovat?

Jestli to chcete uchopit pevně do ruky a hned začít naostro procvičovat, můžeme si psát přes whatsapp. Už to neodkládejte, začněte trénovat hned. Bez tréninku budete jinak pořád na místě. Klikněte na „svoje“ tlačítko a zjistěte, jak to funguje.

.


Pokud potřebujete zvládnout angličtinu rychle, můžete se zúčastnit 3-měsíčního individuálního kurzu pro podnikatelky a manažerky >>

A jestli na to chcete jít zatím od lesa a pomaleji, tak si můžete objednat v rámci Vývzy permanentku na měsíc angličtiny zdarma >>

.