Naučit se cizí jazyk je skvělý rozhodnutí! Pustíte se do toho a prvních pár dnů to jde jako po másle. Horší je u toho vydržet… Asi jako když se rozhodnete zhubnout 10 kilo a začnete cvičit a držet dietu. Každou chvíli vám do toho něco vleze a za chvíli začne váš cíl mizet v nedohlednu. Ono se prostě vždycky něco najde.
Zásada číslo 1 – Do studijního plánu naplánujte přerušení
Nedá se asi vyhnout nemocem a různým nástrahám v podobě rodinných krizí, ale celou řadu přerušení jde předvídat. Třeba narozeninová oslava kolegyně Marty, na který určitě porušíte dietní pravidla. Dobře – já nejsem dietolog – ale myslim si, že člověk by měl mít ze sebe a z toho co dělá nejen užitek, ale i radost. Takže já si porušení diety na ten jeden večer klidně dovolim, a zítra zas budu sekat latinu.
Totéž s cizím jazykem. Na víkend jedete na rodinnou sešlost k babičce a i když by se čas na cizí jazyk našel, rozhodně se nechcete stranit příbuzných, takže zkrátka angličtina, němčina nebo co se zrovna učíte, půjde stranou. Předem si to naplánujte, dovolte si to, nemějte výčitky. A po víkendu zase naskočte do toho rozjetýho vlaku, který svižně uhání k vašemu cíli.
Zásada číslo 2 – Nenechte se ničím vyrušovat
Já vím, že to teď vypadá, že druhá zásada protiřečí té první, ale pro naše účely budeme rozlišovat přerušení od vyrušení. Přerušení plánujeme – víme, že jsou časy nebo dny, kdy se prostě cizímu jazyku věnovat nemůžeme, nebo se mu můžeme věnovat jenom omezeně.
A pak jsou tu vyrušení, to znamená neplánované, neočekávané a hlavně nedůležité a úplně lehce odstranitelné překážky.
Když si naplánujete čas na cizí jazyk v konkrétní dobu, vypněte zvuky na telefonu. Zabavte děti. Ukliďte se na pohodlný a klidný místečko. Nenechte se vyrušovat. Dejte všem vědět, že tenhle čas je jenom pro vás.
Můj syn je naučený na hlášku: „teď sem smíš jenom kdyby z tebe stříkala krev nebo kdyby hořelo.“ Ze začátku to párkrát ze zvědavosti porušil, ale když mě nikdy nepřistihl u ničeho, co by sám shledal zajímavým nebo zakázaným, už mě neruší.
Zásada číslo 3 – Dodržujte svůj plán
Dodržování plánu má jedno veliký kouzlo. Vlastně dvě. První spočívá v tom, že už jste si dala práci s tím ten plán vytvořit (nebo ho pro vás někdo vytvořil) a tak už vůbec nemusíte ztrácet čas přemýšlením, co zrovna teď, večer, zítra nebo ve čtvrtek budete dělat. Rovnou to prostě děláte a podle plánu cizí jazyk používáte.
A druhá výhoda je v tom, že si vytvoříte návyk. Když plán říká, že za týden zvládnete tolik a tolik hodin nebo minut čtení a tudíž za měsíc se posunete tam a tam a vy to dodržíte a zjistíte, že jste se fakt posunula, tak jste na nejlepší cestě shodit těch 10 kilo jako nic. … Pardon, už zase jsem začala větu o cizím jazyce a skončila u hubnutí, ale když ono to chce vlastně úplně totéž. Bez pořádnýho plánu a bez jeho dodržování se nedá úspěšně zvládnout ani jedno.
Zásada číslo 4 – Ověřujte si průběžně, že plán se dá splnit
Nebuďte na sebe moc náročná. Naplánujete si, že zvládnete jen to, co se dá zvládnout. Jestli to sama neumíte poznat, klidně se na mě obraťte, dáme váš plán dohromady spolu.
Já vím, že když se do toho pustíte, chcete toho udělat co nejvíc a brzy doběhnout do cíle. Možná že vydržíte ten zápřah práce, rodiny, domácnosti a cizího jazyka i s jazykem na vestě třeba týden nebo dva, ale věřte mi, že brzy toho budete mít pokrk. A jako první půjde do kopru váš nápad naučit se cizí jazyk. Což by byla škoda.
Zásada číslo 5 – Nedělejte si jednostranný plán
Dobrej plán obsahuje všechny složky jazyka, to znamená poslech, mluvení, čtení, psaní, gramatiku, slovní zásobu. A to v rozumný míře a v poměru, v jakým to nejvíc potřebujete. I když nejvíc potřebujete mluvit, tak určitě hodně poslouchejte, to vám umožní mluvit co nejsprávněji. A jestli jste třeba knihomol jako já a chcete hlavně číst, nezapomínejte taky mluvit.
Umět cizí jazyk většinou nestačí jen pasivně. Jakmile by se naskytla příležitost na aktivní použití a vy byste nebyla natrénovaná, mohla byste být zbytečně zklamaná, že se nedomluvíte. Přitom stačí tak málo. (Teď vám čistě mezi námi prozradim, že v plánu pro dosažení 1 úrovně za půl roku je sice 19 minut mluvení denně, ale klidně si můžete mluvit sama se sebou.)
Tohle je 5 zásad, který jsem při učení cizích jazyků dodržovala, abych se dostala, kam jsem chtěla. Němčinu na úroveň B1 z absolutní nuly jsem loni zvládla za 6 měsíců. To jsou nejmíň 2 hodiny denně – ale to po vás samozřejmě nikdo nechce. Akorát tím chci říct, že to funguje! A proto s vámi tyhle zásady sdílím.
A pozor, ještě TOP ZÁSADA: Udělejte si studijní plán!
- Jestli nevíte jak na to, podívejte se na video pod článkem (v čase 7:22 ukazuju, jak si udělat plán).
- Nebo se mi ozvěte a sestavíme plán spolu >>>
Když na to teď tak koukám, vlastně by se ty zásady mohly seřadit i obráceně: napřed si udělejte dobrej plán se zapojením všech složek jazyka, potom si ověřujte, že jde splnit, dodržujte ho, ideálně bez jakýchkoli vyrušení, a předvídaný přerušení si rovnou bez výčitek naplánujte.
Dejte mi vědět, jestli vám to taky funguje! A pokud jo, odměňte se třeba dortíkem. Nebo miskou jahod, podle toho, co vás víc potěší 😉