Než dojdeme k tomu, kolik stojí angličtina letos, podíváme se trochu do historie, jaký byly možnosti. Protože možná i vy se zbytečně s angličtinou potýkáte už spoustu let.
Nejdřív trošku historie…
S angličtinou jsem začala na střední škole. To mě sice nestálo nic, ale hlavně to taky za nic nestálo. A protože mě angličtina bavila, radši jsem si koupila učebnici pro samouky, tehdy za 32 Kčs, takže za půlku mýho týdenního kapesnýho, ze kterýho jsem si platila i lístky na autobus Plzeň – Karlovy Vary a zpět. (jojo, jsem od Plzně ; )
= 32 Kčs za 4 roky
Každou sobotu dopoledne jsem okupovala obývák a sledovala televizní jazykový kurzy na 2. programu Československý televize, to bylo zadarmo, taktéž vlastně k ničemu. Ale já měla radost, že ty jazyky slyším. Koukala jsem i na francouzštinu, kterou jsem se nikdy neučila, ale hltala jsem všechno, jen pro ten pocit.
= 0 Kč za několik let sobotních kurzů
Uběhly teda 4 roky, nestálo mě to skoro nic. Myslím, že jsem se v tý době nacházela na úrovni A1, a to ještě jen se znalostí gramatiky a slovíček, což se dalo nabiflovat. Ale nedala jsem dohromady kloudnou větu. A když se mě v Plzni na nádraží jeden cizinec anglicky ptal, kde si má koupit jízdenku, tak jsem se zmohla jen na nešťastnej ksicht a ukázala jsem rukou kamsi k pokladnám. Neřekla jsem ani bů.
=> výsledná úroveň A1 s odřenýma ušima za 4 roky
Takže nezaplatila jsem (skoro) nic a (skoro) nic jsem neuměla – já myslím, že je to celkem fér.
Zahraniční pobyt k nezaplacení
Pak to bylo už lepší. Odjela jsem do Anglie, žila v rodině, na školu jsem si přivydělávala úklidem a za vydřený prachy chodila do školy. Na tu školu padly stovky liber, ale ty teď už nespočítám. A hlavně ani nemusím, protože za 30 měsíců jsem udělala zkoušku C2 (úroveň rodilýho mluvčího) a bylo hotovo. Stálo to za to.
= téměř veškerý kapesný ve stovkách liber (a trocha sebeúcty při uklízení baráků anglických boháčů, a to včetně záchodů : )
=> výsledná úroveň C2 za 30 měsíců
Odjezd do zahraničí rozhodně není jediná možnost, jak se obklopit angličtinou. Poradím vám, jak i doma zvládnete angličtinu jako samouk >>
Aktuální ceny za angličtinu
Teď jsem koukla na aktuální ceny jazykových škol a soukromých učitelů. Pokud jde o angličtinu, vychází mi pro vás tohle:
- Jazykovky – kurzy
Ceny za hodinu se pohybují od 195 do 255 Kč ve skupinovém kurzu. Záleží na pokročilosti, počtu studentů, intenzitě a taky kolik lekcí dopředu si předplatíte. Logicky s větším balíčkem průměrná hodinová cena klesá. No a taky se do ceny promítá, jestli učí rodilý mluvčí nebo ne.
Když se budete chtít dostat o 1 úroveň výš, což jak už víte trvá 150-200 hodin, tak vás jedna úroveň v kurzu vyjde v rozmezí 29.250 – 45.000 Kč.
Přepočteno na čas, při dvou hodinách týdně zvládnete 1 level za 2 roky, když se budete spoléhat jen na ten kurz.
Ještě pozor: počet hodin v kurzu, který jazykovky uvádějí, znamenají počty školních hodin, takže 45 minut. Čili 2 hodiny v kurzu vlastně znamená jen 1,5 reálný hodiny.
- Soukromé hodiny
U soukromých lekcí, teď už často nabízených přes skype, počítejte s rozsahem 350 – 550 Kč za hodinu. Může být i víc, ale to jsou extrémy, stejně jako jsou extrémy nižší. Taky záleží na úrovni studenta, na úrovni lektora a někdy i na lokalitě. To se se skypem trochu maže, ale jak víme, jsou místa, kde je dráž : ) Soukromý lekce většinou trvají 60 minut.
Přepočítáno na dosažení 1 úrovně bude cena někde mezi 50.000 – 100.000 Kč.
Protože jak pořád opakuju – potřebujete 150-200 hodin, a to je jednoduchá násobilka. Při jedný lekci týdně rozložíte tuhle platbu na 4 roky. Finančně přijatelný, ovšem jestli jazykově, to už je otázka, jestli se v tom chcete plácat takhle dlouho 😉
- Pobytový kurz v zahraničí
Na jazykové pobyty se dělají individuální kalkulace, ale orientačně, měsíční kurz angličtina na Maltě, s ubytováním v rodině ve společném pokoji vyjde na zhruba 30.000 Kč, plus nezapomeňte na cenu letenky, kapesné a další poplatky.
Tady je spíš časová otázka – můžete si dovolit ne finančně, ale časově, na měsíc jen tak vypadnout? jestli jo, super! Připravte si asi tak 50.000 Kč.
K času, který strávíte ve škole, se ale připočítá každá další hodina, kterou budete trávit s ostatními studenty nebo místními lidmi. Takže tady byste klidně ten jeden level za měsíc zvládli, pokud to nepojmete jako dovolenou, ale budete fakt intenzivně dřít.
Kombinace lekcí a samostudia
Podle tohohle návodu si můžete sestavit studijní plán >> , protože do svý výuky byste měla zahrnout mnohem víc aktivit než jen hodiny s lektorem a tudíž se budete posouvat o něco rychleji.
Všechno, co se budete učit sami, budete mít zadarmo 🙂
Tady najdete podrobnosti o tom, jak dlouho trvá posun o jednu úroveň v cizím jazyce >>
A nebo si můžete pořídit permanentku na 1 měsíc angličtiny zdarma, kterou můžete využívat, ať jste zrovna kdekoli. Získat permanentku v rámci Výzvy >>
A kolik už angličtina stála vás? A kam vás to posunulo? Dejte mi vědět v komentářích!
Nově se můžete přihlásit do speciálního programu, díky kterému budete mít angličtinu dostatečně často, kdykoli se Vám to bude hodit, individuálně a přitom za cenu v jazykovce. Navíc si to můžete vyzkoušet na měsíc zdarma: https://anglictina.jazykovamentorka.cz/kavarna/permanentka-mesic-zdarma
Budete mít neomezený přístup do virtuální kavárny nabité zajímavými materiály pro Váš aktivní trénink angličtiny. Žádné pasivní studium gramatiky a obludná drilovací cvičení.
Budete mít taky přístup ke mně – můžete mi kdykoli napsat přes chat v telefonu a získat radu, nápovědu nebo povzbuzení. Bude to prostě angličtina v praxi.
Taková nabídka podle mě nikde jinde neexistuje. Jenom tady: https://anglictina.jazykovamentorka.cz/kavarna/permanentka-mesic-zdarma
Tu učebnici za 32 kčs, tu pořád ještě mám! Na internetu se dá pořád ještě sehnat, tu původní starou – za 50 nebo 60 kč. Ale sem do komentáře nejde vložit obrázek. Došla jsem tak do půlky, pak už to bylo moc těžký. Hezká vzpomínka.
Škoda, že sem nejde hodit obrázek, je to nostalgie. A přitom jsem si vzpomněla i jak vypadal pracovní list k tomu televiznímu kurzu angličtiny, takový proužek ve Vlastě, vystříhávala jsem si to. Všechno, i španělštinu a francouzštinu, i když jsem se to nikdy neučila. Nenapadlo mě, že po 30 letech na to budu vzpomínat a litovat, že jsem to pak vyhodila 🙂
Soukromé hodiny angličtiny jsou i levnější, to záleží na lokalitě. Ale nejlepší je intenzivní program, kterého se na angličtinu u Tebe Katko teď účastním a Ty ho nikde neinzeruješ, přitom je to pro zájemce fantastická příležitost. Když mi dáš svolení, tak použiju něco podobného pro svoje studenty na němčinu. A díky za ten měsíc zdarma (je to ale asi zatím tajné, jen pro vyvolené?) Elena
Eleno, díky žes to připomněla, ten program má omezený počet studentek (47, víc na ráz nejde) proto nikde neinzeruju – je plno. Ale protože to není program na celý život a občas někdo skončí, tak máš pravdu, dám sem odkaz, ať se zájemci můžou hlásit: https://anglictina.jazykovamentorka.cz/kavarna/permanentka-mesic-zdarma
soukromy lekce jsou strasne drahy . lekce v jazykovce maji dobrou cenu , ale jednou za tyden to nestaci . co teda doporucujete v ramci moznosti ?
Danielo, na připomínku jedné mojí studentky zveřejňuji odkaz na speciální program, který by Vám zřejmě ideálně vyhovoval, ale nemůžu zaručit, že ve chvíli, kdy kliknete, budou ještě volná místa – tak to můžete zkoušet: https://anglictina.jazykovamentorka.cz/kavarna/permanentka-mesic-zdarma. Těším se na Vás, Katka Havlová