Už víme, že talent nijak zvlášť nepotřebujeme. Tak co teda potřebujeme? (Můžete si to zopakovat kliknutím sem na článek o motivaci, nebo si pusťte video.) Ale je jasný, že jen touha a odhodlání to nezachrání. Musíme vědět, co chceme.
Jako první si řeknu, proč to dělám a co vlastně očekávám, kam to chci dotáhnout, co je můj cíl. Co se musí zlepšit, abych měla dobrý pocit z výsledku?
A nezapomeňte si taky říct, co váš cíl není, ať se neženete za přeludem.
Náš cíl není „umět anglicky / německy / japonsky“. To je straaaašně širokej pojem. Co byste si třeba představili, kdybych řekla, že chci umět tenis? Nebo hrát na kytaru? Chci si občas zahrát s kamarády nebo chci vyhrát Wimbledon nebo mít koncert před vyprodaným stadionem?
My máme konkrétní cíl – a klidně ten největší. Ale abysme poznali, že se zlepšujeme a že se blíží naše šance se k tomu cíli probojovat, potřebujeme napřed trochu menší cíle.
Jak poznáte svůj cíl?
Úplně jednoduše a naprosto nevědecky bych na to šla takhle: řeknu si, co mě teď zrovna trápí – a cílem je, aby mě to netrápilo. Jak vím, že vás něco trápí?
Často od vás slyšim, že….
- … se vždycky pořádně zapotíte, když musíte mluvit se zahraničním kolegou nebo zákazníkem.
- Že si připadáte trapně, protože se zmůžete akorát na jednoduchý věty.
- I když už se roky učíte, nakonec se domlouváte hlavně rukama nohama.
- Chcete toho tolik říct, ale než se vzchopíte, už se mluví o něčem jiným.
- A štve vás, že bez google translatoru nedáte dohromady ani jednoduchý e-mail.
Zní to povědomě?
Když už teda víme, co nás trápí, tak si snadno odpovíme, co co je náš cíl:
- Potřebuju se domluvit? => S kým a jak dobře?
- Chci hlavně rozumět? => Filmům a seriálům nebo v aktivní konverzaci?
- Potřebuju umět číst? => Chci číst beletrii nebo to budou odborný texty?
- Chci umět psát? => Psát si zprávy přes chat s někým ze zahraničí nebo odpovídat zákazníkům na jejich dotazy?
Asi se shodneme, že rozumět a mluvit chceme a potřebujeme všichni a proto jsou hrozně důležitý doplňující otázky.
Neexistujou žádný správný nebo správnější odpovědi. Musíme prostě vědět, co přesně chceme. Nejenže nám to pomůže určit směr, zvolit ideální metody a udržovat motivaci – ale taky díky tomu poznáme, že naše úsilí stálo za to a že máme výsledky.
Tady si přečtěte (nebo mrkněte na video), jak poznáte svou aktuální úroveň >>
Začněte hned!
Řekněte si, co vlastně chcete a proč!
Řekněte si, že to opravdu chcete a že to nevzdáte!
A potom už si jen řekněte, do kdy toho dosáhnete a co si dáte za odměnu!
A jak dlouho to bude trvat?
Všechno chce svůj čas, každá cesta je jinak dlouhá, záleží taky odkud jdete, jestli už jste někde na půlce cesty nebo teprve na začátku.
Kolik zhruba času je potřeba k dosáhnutí vašeho cíle se dá přibližně vypočítat podle údajů Evropskýho referenčního rámce (CEFR – Common European Framework of Reference), který rozlišuje úrovně A1, A2, B1, B2, C1 a C2. Podle něj na zmáknutí každý úrovně potřebujete 150-200 hodin.
Ale úplně děsivý je, jestliže máme cokoli zmáknout perfektně, nejen cizí jazyk, tak to chce 10 000 hodin!
Nechám vám chvilku, ať to můžete rozdejchat.
Dobrý?
***
Jestli vám teď stačí moje ujištění, že ty hodiny se nám můžou vejít do relativně krátkýho období, což je úplně v rozporu s vašimi dosavadními zkušenostmi, tak klidně skočte do další sekce a nenechte se nudit matematikou. Jestli ale potřebujete trochu víc přesvědčovat, budeme spolu chvíli počítat…
Tak počítejme: 200 hodin při dvouhodinovce týdně zabere v jazykovce tak 2 roky.
Pokud jste začátečník a chcete se dostat ne slušnou komunikativní úroveň B1, takže musíte zvládnout 3 levely – připravte se na 600 hodin studia… to máme hm….. ani se mi to nechce spočítat, abyste mě neukamenovali.
Když těch dvě stě hodin dáte vkuse, třeba že odjedete do ciziny a tam budete denně jazyk používat, poslouchat, mluvit, číst a tak, po celou dobu kromě spánku, tak se můžete za měsíc vrátit a být v pohodě o úroveň výš.
Tak co, už balíte na cestu? Nebo to rovnou balíte, protože odjet nemůžete?
***
Zdá se mi, že tady se to hodně z vás rozhodne vzdát, co?
Ale ne! Nevzdávejte to, vydržte ještě – uvidíte, že to spolu zvládneme! Protože už je nám všem teď jasný, že jedna dvouhodinovka za týden prostě nestačí a že to bude chtít nějak změnit naše zvyky.
Změna zvyklostí je podmínka úspěchu
Dá se to naštěstí v pohodě zvládnout i bez cestování – v Čechách (nebo na Slovensku, nebo kde zrovna jste). Máte stejnou šanci, i pokud jste introvert. I zaneprázdněná podnikatelka a matka v jednom.
Když jsem se to tak mohla naučit já a spousty jiných, můžete vy taky!
Jenom je potřeba si ten čas hezky rozplánovat a hlavně ho dobře naplnit. Můžete začít sama (stáhněte si dole svůj další motivační list a přehled znalostí k jednotlivým úrovním), nebo mi klidně napište a já vám s tím pomůžu.
Příště si řekneme, co vlastně máte dělat, abyste svůj cíl konečně dosáhli.