Kolik stojí výuka ruštiny v roce 2020

Ani samouk nemá výuku úplně zadarmo. Všechno něco stojí – třeba učebnice nebo náš čas. Ale vás asi víc zajímají utracený peníze – tak se dneska mrkneme na ruštinu.


Google (Android 10) Kolik mě stála ruština

Těžko říct. Na základce 4 roky, na střední další 4 roky. Myslím, že po těch osmi letech jsem docela uměla, zpětně to odhaduju na pasivní úroveň A2/B1 možná. Uměla jsem číst a psát azbukou, mluvit s bídou. Vyšší ambice snad ani naše školství nemělo.

= 0 Kč

=> výsledná úroveň A2/B1 za 8 let

Pak přišla obrovská pauza a na ruštinu jsem kašlala. Jednoho dne jsem se rozhodla ji oprášit a na dovolenou do Bulharska – kde se dá rusky domluvit – jsem si koupila jako „letní čtení“ dvě detektivky v ruštině. První knížka mi dala trochu zabrat, ale druhá už byla v pohodě. Musela jsem si tam v hotelový lobby půjčit ještě jednu, abych měla do konce dovolený pořád co číst.

Myslím, že po dvou takových dovolených za sebou, kdy jsem udělala z četby ruských detektivek v originále svou dovolenkovou tradici, už jsem určitě měla úroveň B2. Dostala jsem se na ni pravděpodobně jen tréninkem toho čtení.

(Pokud máte zájem o moderní ruský knížky, bezva obchod s levnými ruskými knížkami v Praze je v pasáži Světozor v 1. patře.)

Koupila jsem si i nějaký učebnice, ale ani nejsou pořádně prolistovaný. To je prostě takovej můj zlozvyk, pořizovat učebnice. Udělala jsem si taky zkoušku. Protože jsem ale v tý době byla těhotná a zkouška padla na termín pár dní před porodem, tak jsem si radši dala jen úroveň B1. Nechtěla jsem se moc nervovat, ale myslím, že jsem se zbytečně podcenila, sfoukla jsem to jako nic.

Co mi ale do tý doby pořád chybělo, byl poslech. Takže když už jsme se naučila italsky a viděla, jak se moje metoda osvědčila, našla jsem si youtuberky taky v ruštině. Tak teď jejich videa sleduju pro relax, stejně jako anglický. Hlavně čtu a poslouchám, mluvení netrénuju (z politických důvodů).

= odhaduju tak 2000 Kč za učebnice + za ty detektivky

=> dnešní úroveň C1

V předchozím článku o cenách němčiny jsem napsala, že němčina mě vyšla nejlevněji – protože jsem se ji relativně levně naučila velmi rychle. Ale v přepočtu na peníze mě vlastně vyšla nejlevněji ruština – zaplatila jsem za ni nejméně peněz. Jenže peníze nejsou všechno : ) a když se podívám i na ten čas, který jsem tím strávila, tak němčina jednoznačně vede.


Money Bag on Messenger 1.0 Aktuální ceny za ruštinu

Podívala jsem se i na to, kolik dáte v roce 2020 za kurzy ruštiny.

  • Skupinový kurzy

Skupinový tříměsíční kurz zahrnující 30 vyučovacích hodin vyjde na přibližně 5000 Kč. V přepočtu na reálnou hodinu (šedesátiminutovku) to dělá zhruba 200 Kč.

V takovém kurzu strávíte 30 x 45 minut, tudíž k dosažení další úrovně budete mít za sebou 22,5 x 60 minut, a to je jen desetina z potřebných 200 hodin na posun do další úrovně úrovně. Z čehož vyplývá, že byste musela takových kurzů absolvovat asi 9 za sebou. Celkem by to pak vyšlo na 45.000 Kč a trvalo by to 3 roky, pokud by tento kurz otevřeli 3x do roka. A to jsem pro vás vybrala docela intenzivní kurz.

  • Individuální výuka

Individuální lekce stojí kolem 450 Kč. Jak už jsme počítali výše, posun o jednu úroveň by vás vyšel na 67.500 – 90.000 Kč a trval by 4 roky – jestliže si dáte 1 hodinovku týdně a budete se spoléhat jen na ni. To znamená, pokud nebudete mít jinej plán na používání jazyka.

Chcete-li rychlejší a levnější posun, můžete si se mnou sestavit studijní plán >>


A kolik už cizí jazyky stály vás? A kam vás to posunulo? Dejte mi vědět v komentářích!