Hned na začátku vám musím říct – a určitě vám tím udělám radost – že zjednodušená četba není určená k učení! Jupíí! Zjednodušená četba je určená pro potěšení z toho, co všechno už anglicky rozumíte.
Asi už jste slyšeli o rozlišování úrovní podle Společného evropského referenčního rámce (CEFR – Common European Framework of Reference) na A1 až C2. Ale možná úplně přesně nevíte, co to znamená, a přitom zjednodušená četba je právě podle těchhle úrovní rozdělená.
Tak tady máte základní přehled:
úroveň A0 – Starter
- používá 250-300 slov a základní gramatiku (přítomný čas prostý a průběhový, budoucnost pomocí „going to“ a pomocná slovesa „must“ a „can“)
úroveň A1 – Beginner
- používá přibližně 600 slov a z gramatiky navíc taky minulý čas prostý a průběhový, budoucí čas, sloveso „have to“ a souvětí se souřadícími spojkami
úroveň A2 – Elementary
- používá přibližně 1100 slov a v gramatice navíc taky předpřítomný čas, předminulý ča), trpný rod, 3. stupeň přídavných jmen a některé vedlejší věty
úroveň A2 – Pre-Intermediate
- používá zhruba 1400 slov a z gramatiky už taky podmiňovací způsob s „would / should / could / might“, podmínkové věty 1. typu a 2. typu, vztažné věty se zájmeny „who / which / that“
úroveň B1 Intermediate
- používá kolem 1600 slov a v gramatice předpřítomný čas průběhový, předminulý čas průběhový, předbudoucí ča), všechny druhy vedlejších vět a věty vložené
úroveň B2 Upper-Intermediate
- používá mezi 2200 – 2500 slov a v gramatice se objeví i podmínkové věty 3. typu
úroveň C1 Advanced
- používá mezi 3000 – 3800 slov a všechnu gramatiku z předchozích úrovní
A jakou úroveň mám teda číst?
Nevíte, jako úroveň máte? Stáhněte si motivační list, podle kterýho se docela snadno zařadíte. A pokud ne – ozvěte se mi, mrkneme na vaši úroveň spolu.
Ohodnoťte se sami, nebo otestujte svou angličtinu online. Tady najdete doporučené testy >>
I když úrovně A1-C1 jsou pro všechny jazyky společný, tak vydavatelství si můžou knížky označovat různým způsobem, například úroveň 1-6 nebo jiným názvem. Ale vždycky je tam srovnání s těmi „známými“ úrovněmi.
Tak jen pozor, když si vezmete dvě knihy z různých nakladatelství, obě budou mít „jejich“ úroveň 3, ale jedna knížka bude na úrovni A2 a druhá na B1. A to je docela rozdíl, když se podíváte kousek nahoru, kolik slov a jakou gramatiku tam najdete. Tak vždycky zkoumejte zadní stranu, pokud přímo na titulce není napsaná „známá“ úroveň.
Nepleťte si ale zjednodušenou četbu s knížkama pro děti. Pohádky v angličtině určený sice hodně malým, ale přesto „rodilým“ mluvčím, pro vás nebudou zas tak jednoduchý. Jestli mi nevěříte – zkuste to! A pak napište pro všechny do komentářů, jakou s tím máte zkušenost.
Natočila jsem pro vás taky video o čtení v cizím jazyce, najdete ho pod tímhle článkem >>> Článek mimochodem taky stojí za to 😉
Přeju vám příjemný počtení a hlavně hodně potěšení!!