Zjednodušená četba v němčině

Hned na začátku vám musím říct – a snad vám tím udělám radost – že zjednodušená četba není určená k učení! Hurá! Zjednodušená četba je určená pro potěšení z toho, co všechno už německy rozumíte.


Zjednodušená četba je rozdělená do několika úrovní a obsahuje rozdílný počet slov a příslušnou gramatiku. Tedy od úplných základů pro naprostý začátečníky v úrovni A0, až po velice pokročilou úroveň C1.

Tohle označení, pokud jste se s tím dosud nesetkala, je společný pro všechny jazyky a jedná se tzv. „Společný evropský referenční rámec“ (CEFR – Common European Framework of Reference) , díky kterýmu jsou úrovně porovnatelný a tudíž i jazykový zkoušky mají stejnou hodnotu. A je v tom aspoň pořádek!

Asi byste napřed měla vědět, na jaký úrovni právě teď jste. Stáhněte si motivační list, kde najdete přesný popis, co která úroveň znamená z pohledu slovní zásoby, porozumění poslechu, psanýmu textu, schopnosti vyjádřit se písemně a tak dál. A snadno tak svou úroveň určíte a budete hned vědět, odkud kam se potřebujete posunout a jakou zjednodušenou četbu si vybrat.


Ohodnoťte se sami, nebo otestujte svou němčinu online. Tady najdete doporučené testy >>


Jak obtížné jsou úrovně A0-C1?

Tady máte rozdělený úrovně zjednodušený četby podle rozsahu slov:

  • úroveň A0 obsahuje 50 až 300 slov a z gramatiky hlavně slovesa „sein“ a „haben“
  • úroveň A1 obsahuje 200 až 600 slov a z gramatiky například způsobová slovesa, nepravidelná slovesa, rozkazovací způsob, 3. a 4. pád
  • úroveň A2 obsahuje 300 až 1400 slov a z gramatiky navíc minulý čas (perfektum) a 2. pád
  • úroveň B1 obsahuje 800 až 2000 slov a v gramatice potkáte navíc třeba préteritum, konjunktiv 2 a vedlejší věty
  • úroveň B2 obsahuje 1400 až 3000 slov a v gramatice na vás čeká třeba Vorgangspassiv a Zustandspassiv, (ne)oddělitelné předpony a složitější vedlejší věty
  • úroveň C1 obsahuje 2400 až 4000 slov (popravdě, to už mi moc zjednodušený nepřijde : )

Pozor, neznamená to, že celá knížka má dohromady tolik slov – to by byla opravdu hodně krátká, protože jen tenhle článek jich má přes čtyři sta. Znamená to, jak široká slovní zásoba je použitá, samozřejmě každý slovo mnohokrát opakovaně.

No a jak vidíte, ten rozsah pro jednu úroveň je dost velkej, takže dvě knížky ve stejný úrovni pro vás můžou být rozdílně náročný – nenechte se vynervovat! 

Jak rychle se můžete posunout na vyšší úroveň zjistíte v tomhle článku o cílech v cizích jazycích. Můžete si to pustit i na videu, pokud se vám nechce číst.

Natočila jsem pro vás taky video o čtení v cizím jazyce, najdete ho pod tímhle článkem >>> Článek mimochodem taky stojí za to 😉


Jak vybrat správnou úroveň

Napřed byste měla svoji úroveň znát – to už jste určitě zvládla o kousek výš s pomocí motivačního listu.

I když úrovně A1-C1 jsou pro všechny jazyky společný, tak vydavatelství si můžou knížky označovat různým způsobem, například úroveň 1-6 nebo A-D. Ale vždycky je tam srovnání s těmi „známými“ úrovněmi. 

Tak jen pozor, když si vezmete dvě knihy z různých nakladatelství, obě budou mít „jejich“ úroveň 3, ale jedna knížka bude na úrovni A2 a druhá na B1. A to je docela rozdíl, když se podíváte kousek nahoru, kolik slov a jakou gramatiku tam najdete. Tak vždycky zkoumejte zadní stranu, pokud přímo na titulce není napsaná „známá“ úroveň.

Nepleťte si ale zjednodušenou četbu s knížkama pro děti. Pohádky v němčině určený sice hodně malým, ale přesto „rodilým“ mluvčím, pro vás nebudou zas tak jednoduchý. Jestli mi nevěříte – zkuste to! A pak napište pro všechny do komentářů, jakou s tím máte zkušenost.

Přeju vám příjemný počtení a hlavně hodně potěšení!!


Nakonec pár ukázek…

Tady vidíte rozdílný označování úrovní – když je na titulce naše „známá“ úroveň, na zadní straně už není žádný další vysvětlení. Když je na titulce označení podle vydavatele, tak je na zadní straně srovnání se „známou úrovní“. Sice musíte trochu pátrat, ale vždycky se to dá najít!

Knížky ráda zapůjčím, podle ušmudlanosti obálek poznáte, která z nich jde u mě nejvíc na dračku 😀